ازدواج سفید

جوامع با گذشت زمان با تحول مواجه می شوند، گاهی این تحولات موجب پیشرفت و گاهی هم زوال است . با برنامه ریزی صحیح می توان از عوارض منفی تحولات اجتماعی جلوگیری کرد، به خصوص مسائلی که مرتبط با آینده جوانان است . ازدواج سفید یا هم باشی مانند برخی از تحوالات نو ظهور دیگر مدتی است که جامعه ما را به خود مشغول کرده است . اما آیا راهی وجود دارد تا بتوان از ضرر های این نوع ازدواج کاست؟

نقش فیلم های خارجی در فرهنگ جامعه

گسترش زیر ساخت های اینترنتی و دسترسی آسان به فیلم ها و سریال های خارجی، مشکلات فرهنگی نظیر تغییر سبک زندگی را به دنبال داشته باشد .
متاسفانه امروزه به سهولت با صرف کمترین زمان ممکن می توان با خرید اشتراک های ماهانه و سالانه برخی از سایت های دانلود فیلم با هزینه بسیار پایین به مجموعه ای گسترده از فیلم ها و سریال های خارجی دست پیدا کرد . این در حالی است که غرب در تولید چند رسانه ای خود بسیاری از اصولی را که برای جامعه ایرانی غیر قابل قبول است، رواج می دهد . جامعه غربی با تکیه بر فردیت به جای خانواده، نوعی از سبک زندگی را برای خود ایجاد کرده است که عینا در تولیدات رسانه ای آن تبلیغ می شود . زمانی که این تولیدات بدون آگاه سازی و به صورت انبوه در اختیار مخاطبان ایرانی از نگرش ها و فرهنگ های گوناگون قرار می گیرد، یک دوگانگی ارزشی در ذهن آنان ایجاد می کند، که موجب اختلال شخصیت و شیوه زندگی آن ها می شود . رواج اینگونه فیلم ها تغییراتی را در نگرش افراد جامعه به وجود آورده است که باعث انتشار رفتار های ناهنجار می شود، از جمله این رفتار ها گسترش روابط جنسی خارج از ساختار خانواده است که از آن با نام هایی همچون ازدواج به سبک سفید یا هم باشی یاد می شود .

ازدواج سفید
ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست؟

منظور از ازدواج سفید زندگی مشترک زن و مرد بدون ازدواج رسمی است . این روزها هشدار هایی در خصوص رواج مخفیانه ازدواج سفید در کشور شنیده می شود، اتفاقی که نه از نظر سنت و نه از نظر شرع برای خانواده های اصیل ایرانی پذیرفتنی نیست .
در جوامع غربی ازدواج سفید و هم باشی به دلیل دور افتادن فرزندان از خانواده و تلاش آنان برای مستقل شدن سرچشمه میگیرد . به همین خاطر در فرهنگ اجتماعی غرب ، زندگی مشترک چندین نفر در یک واحد ساختمانی پدیده ای مرسوم محسوب می شود .
این پدیده در آثار فیلم های نمایشی و سینمایی آن ها به وفور نمایش داده می شود .
در کنار سایت های دانلود فیلم ، فعالیت های شبکه های ماهواره ای نیز در این موضوع موثر بوده است . این شبکه ها با پخش فیلم ها و سریال های متعدد و حتی برگزاری نشست های مختلف سعی دارند، اینگونه مفاهیم را در جامعه ایران نهادینه کنند .
انسان غربی بر اساس قاعده دهه سوم زندگی، تعهد به یک زن برای تشکیل خانواده را همیشه به دهه چهارم زندگی خود موکول می کند و از بیست تا سی سالگی وقت و در آمد خود را به سرگرمی ها و بی بندو باری های جنسی اختصاص می دهد .
این سبک زندگی در غرب منجر به فروپاشی خانواده می شود .
در ایران امروز کاهش آمار ازدواج، بالا رفتن طلاق و کاهش بی سابقه فرزند آوری از بروز یک خطر بزرگ جمعیتی در نیم قرن آینده خبر می دهد .
اگر امروز برای اصلاح سبک زندگی ارتباطی جوانان فکری نشود ، در آینده تبعاتی جبران ناپذیر بر جای خواهد گذاشت .
علل اصلی شک گیری ازدواج سفید
علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، مشکلات اقتصادی نیز می تواند دلیل بر این اقدام شود . متاسفانه امروزه جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایط نا مناسب تشکیل خانواده و البته میزان بالای آمار طلاق می تواند از دلایل رجوع به این سبک از ازدواج گردد .

کاهش آسیب های ناشی از ازدواج سفید

موضوعی که اهمیت دارد ، این است که این پدیده در جامعه بسیار ملموس شده است و لازم است فکری در رابطه با آن کرد . اینکه در رابطه با پذیرش و برخورد با آن رابطه چه کنیم ؟ این طور است که دختر پسر ها قبل از ورود به این نوع سبک زندگی، به میزان آسیب این نوع از ازدواجح توجه داشته باشند .
ضمن درک یکدیگر و رعایت حقوق یکدیگر خود را به عنوان یک انسان، که شایسته دوری از آسیب ها و خطرات است، در نظر بگیرند .

حکم ازدواج سفید در جمهوری اسلامی

ازدواج سفید از لحاظ جمهوری اسلامی و شرعی درست نیست و قانون برای آن بالاترین میزان شلاق یعنی 99 ضربه را برای این جرم مقرر کرده است و البته بعد از جدا شدن طرفین هیچ گونه مهریه یا نفقه ای به صورت قانونی به خانم ها تعلق نمی گیرد .

آثار ازدواج سفید

آثار مخرب از اینگونه روابط خارج از مشروعیت قانونی بر همگان مشخص است .
سواستفاده های مالی و غیر مالی طرفین از یکدیگر و بلا تکلیفی حقوق فرزندان متولد شده از این روابط، از نتایج زیان بار این پدیده می باشد .

عدم ثبت ازدواج موقت جز در موارد زیر الزامی ندارد و جرم محسوب نمی شود :

• باردار شدن زوجه
• توافق طرفین
• شروط ضمن عقد
خواندن صیقه عقد به زبان مادری نیز مورد قبول است و نیازی نیست که این صیغه لزوما توسط شخص ثالثی اجرا شود، بلکه خواندن آن از سوی شوهر کافی است .
تنها موارد الزامی در این نکاح تعیین مدت و مهریه می باشد، در غیر اینصورت عقد واقع شده باطل است. نفقه در این عقد بر مرد واجب نیست مگر اینکه در توافق خود شرط کنند که بر عهده مرد باشد. همچنین فرزند متولد شده از این رابطه دارای نسب مشروع است و از والدین خود ارث می برد .

ازدواج موقت پادزهر ازدواج سفید

ازدواج و زناشویی از جمله مسائل مهم حیات بشردر طول تاریخ بوده و هست . به همین دلیل این مسئله علاوه بر ادیان و مذاهب مورد توجه حوزه های علمی مختلف همچون جامعه شناسی، حقوق، اقتصاد، فلسفه و غیره بوده است .
از این رو بدیهی است که تحولات حوزه های مختلف علمی و فرهنگی اثرات مهمی بر نهاد ازدواج می گذارد . شایان ذکر است که ازدواج در مقایسه با سایر ارتباطات انسانی دامنه گسترده تری دارد . متاسفانه یکی از بحران های حال حاضر کشور، مسئله کاهش شدید ازدواج در میان جوانان و افزایش بی سابقه طلاق در کشور می باشد . که در تاریخ ما مسبوق به سابقه نیست .
در کنار کاهش ازدواج و افزایش طلاق شاهد رواج پدیده ازدواج سفید یا همان زندگی مشترک که زن و مرد بدون وقوع عقد رسمی و پیوند سنیت زناشویی هستیم .
پدیده روبه رشدی به ویژه در کلان شهر ها که نمی توان و نباید چشم بر آن بست . این هم باشی که به تقلید از فرهنگ غرب صورت گرفته است، مشکلات عمده ای به لحاظ فرهنگی، حقوقی و اجتماعی در کشور ایجاد می کند . به انضمام اینکه به مسئله ازدواج سفید در خود غرب هم به مصابح وضعیت مطلوب نگاه نمی شود، بلکه از آن به عنوان بخشی از حقوق آزادی افراد برای انتخاب شکل زندگی رسمیت داده شده است و در آنجا نیز کماکان جامعه بین هم باشی و ازدواج فاصله می گذارد و دومی به مراتب از اولی دارای مقبولیت است .
تحقیقات گسترده ای در کشور به ویژه در میان جوانان و دانشجویان صورت گرفته است، نشان می دهد که مسئله تغییر محتوای نگاه به ازدواج، امری نیست که توضیح دهنده کاهش میل به ازدواج یا افزایش طلاق باشد ، بر اصلات خانواده در نگاه جوان ایرانی کماکان پر رنگ است که جایی بسی امیدواری دارد .

کلام آخر

عدم ثبات اقتصادی، نابرابری جنسی، جمعیتی، حقوقی ، نرخ بالای بیکاری، گرانی مسکن، افت شدید شاخص های اقتصادی و از همه بدتر عدم اعتماد و عدم امید به آینده سبب شده است که جوانان با صرف نظر از ازدواج سنتی ، روز به روز استقبل بیشتری نسبت به پدیده مخرب و رو به رشد ازدواج سفید نشان دهند . اگر زمانی تنها در بخش محدودی از جامعه پذیرفته شده بود، امروزه به لایه های مختلف اجتماعی به ویژه دانشجویان در کلان شهرها گسترش یافته است .

زهرا امام

مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی. درمان اختلالات روانشناختی آموزش خانواده

پاسخ

2 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button