مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج یک فرآیند پیشگیرانه است با هدف شناخت عمیق تر طرفین و هدایت درست آن ها برای انتخاب مناسب تر و همین طور در خلال آن آموزش مهارت های ارتباطی است .

گاهی خیلی پیش می آید که خیلی با هم، همسو و همراه هستند و فقط مهارت های ارتباطی با هم را نمی دانند . یک رابطه پایدار، عمیق، شفاف و صمیمانه نیاز به آموزش دارد . یکی دیگر از مواردی که باید به آن پرداخته شود وجود آن محرز شود سلامت روان است .

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

سلامت روان چیست ؟

سلامت روان بدین معناست که حال ما خوب باشد و این که در موقعیت های مختلف تصمیمات مناسب بگیریم و واکنش مناسب نشان دهیم . آیا شما می دانید چقدر سلامت روان دارید ؟ یکی از سوالات مهم این است که چقدر زمان نیاز دارید تا متوجه شوید فرد مقابل هم سلامت روان دارد ؟

یک سری از مسائل مهم و پیچیده و ویژگی های فردی هستند که حتی در طی سال های متمادی هم شاید نتوان تشخیص داد و متوجه آن شد و این کار فقط با انجام یک تست استاندارد و در برخی از اوقات چند تست توسط مشاور و روانشناس اتفاق می افتد .

آمار رسمی  وزارت بهداشت در سال گذشته اعلام کرد از هر چهار نفر، یک نفر دچار اختلال روانی یا شخصیتی است . برخی از افراد تصور می کنند افراد که به اختلال روانی مبتلا هستند در بیمارستان بستری هستند و دارو مصرف می کنند اما این طور نیست، افرادی که دچار اختلال روانی هستند ممکن است در کنار ما در جامعه در حال کار باشند و ما در این نوع روابط متوجه آن نباشیم .

زمانی متوجه می شویم که بخواهیم روابط صمیمی و نزدیک تر را شروع کنیم . بنابراین یک تست یا چند جلسه مشاوره می تواند از یک فاجعه ارتباط چند ساله وعمیق بین دو نفر و پیچیده پیشگیری کند . همچنین می توان با انجام مشاوره و سنجش پیش از ازدواج از آسیب خوردن افراد پیشگیری کرد .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

گاها پیش می آید که افراد سال ها یکدیگر را می شناسند و یا اینکه نسبت فامیلی دارند و همین امر سبب می شود تا افراد از مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره قبل از ازدواج سرباز دهند .

برخی از افراد تصور می کنند آشنایت و برقراری ارتباط آشنایی قبل از ازدواج کافی است و نیازی به انجام مشاوره قبل از ازدواج نیست . لازم ذکر است، دوستی های قبل از ازدواج و آشنایی های فامیلی هیچ کدام دلیل بر این نمی شود که ما آنچه را برای شکل گیری ازدواج موفق لازه هست را بدست آوریم .

آیتم های اصلی که باید زوجین مد نظر داشته باشند، عبارتست از: سلیقه های خانوادگی، سلیقه های فردی، سلیقه های مذهبی، تفریحات مشترک، مسائل اقتصادی و … می باشد . در واقع باید بر روی تک تک این آیتم ها کار شود و به صرف اینکه آشنایت دارید این ها هیچ کدام دلیل بر این نمی شود که آنچه لازم است برای شروع یک شراکت به نام ازدواج بدست آورده باشید .

در واقع این روانشناس هست که این آیتم ها را با مهارت خود شناسایی می کند و میزان جور بودن این سلایق را با هم می سنجد .

ازدواج موفق

سوالی که خیلی از مراجعین می پرسند این است که، چطور می توان فهمید ازدواج موفقی خواهیم داشت ؟ توصیه می کنم قبل از اینکه از لحاظ احساسی، عاطفی و هیجانی درگیر یک رابطه شوید، جهت مشاوره قبل از ازدواج اقدام کنید . بنابراین لازمه ی یک رابطه درست، شناسایی باورهای نادرست توسط یک متخصص الزامی است، همچنین شناخت باورهای هر فرد قبل از ازدواج به صورت جلسات مشاوره فردی انجام می گردد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات زهرا امام روانشناس:

زندگی بعد از طلاق

فرآیندهای روانی بعد از طلاق

طلاق عاطفی

پاسخ

5 × 1 =