خیانت

خیانت

متاسفانه گاهی علل مراجعه به روانشناس در رابطه با خیانت است . در گذشته این  نگرانی بیشتر در مردان بود اما امروزه شاهد روابط فرازناشویی (خیانت ) در هردو جنس هستیم، در این مبحث می خواهیم علت خیانت و تاثیر آن را برروی کانون خانواده بررسی کنیم . زمانی که این عمل از جانب زن باشد کانون خانواده متزلزل شده و برهم می ریزد اما اگر از جانب مردان باشد قطعا طلاق عاطفی رخ می دهد .

خیانت

خیانت

ابعاد خیانت

روانشناختی

 • سبک دلبستگی

انواع دلبستگی والدین به فرزندان در تشکیل شخصیت فرزند نقش مهمی دارد

 • اختلالت خلقی و شخصیتی
 • نیازهای برآورده نشده
 • تعارضات حل نشده
 • عزت نفس پایین
 • عوامل شخصیتی روانی
 • خود شیفتگی
 • اعتماد به نفس شکننده
 • احساس مسئولیت پایین
 • روان پریشی
 • دمدمی بودن

اجتماعی

 • نگرانی والدین و اطرافیان به مسئله خیانت
 • داشتن والدین خیانت کار
 • داشتن دوستان خیانت کار

داشتن سابقه دوستی های متعدد با جنس مخالف و روابط جنسی قبل از ازدواج

 • تماشای فیلم های مستهجن

ضمن ایجاد زمینه یادگیری، زمینه مقایسه و نارضایتی در زندگی زناشویی را ایجاد می کند .

 • داشتن سابقه طلاق
 • پایین بودن سن ازدواج
 • وضعیت شغلی و محیط شغلی
 • درآمد

افراد دارای درآمد بالا نسبت به افرادی که درآمد پایین دارند احتمال بیشتری دارد که به همسر خود بی وفا باشند .

 • تحصیلات

افراد دارای تحصیلات بالا نیز بیشتر از سایر افراد در معرض بی وفایی قرار دارند .

 • فقدان عقاید مذهبی
زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

خیانت مردان

یکی از سوالات شایع این است که چرا مردان به سراغ خیانت می روند ؟ زمانی که صحبت از مردان می شود مقصود این نیست که زنان این کار انجام نمی دهند بلکه این عمل در مردان بیشتر صورت می گیرد . طبق تحقیقات انجام شده تقریبا ۲۵ درصد از مردان در زندگی مشترک خود این کار را انجام می دهند و به سراغ این کار می روند .

زمانی که از خیانت صحبت می کنیم این سوال پیش می آید که چرا مردان خیانت می کنند به نظر شما علت خیانت مردان چی می باشد ؟

علت خیانت مردان

متاسفانه خیلی از افراد دلیل خیانت مردان را تنوع طلبی و یا ارضا نیاز جنسی می دانند بلکه طبق تحقیقات انجام شده عدم ارضا نیازهای عاطفی مردان بدین معنا که آن ارزشمندی و احترامی که مرد در زندگی زوجین می خواهد دریافت نمی کند و ناچارا یک شخص سوم را وارد این رابطه می کند .

زمانی که مردان این کار را انجام می دهند دلیل بر احساس رضایت آن ها نیست بلکه تحقیقات نشان داده شده که خیلی از مردان بعد از این عمل احساس گناه می کنند و هیچ گونه رضایتی از این کار ندارند.

ولی متاسفانه به قدری این احساس ارزشمندی و احساس تایید و تحسین شده برای مردان مهم است که حاضرند این خطر را بپذیرند و این عمل را انجام دهند .

اگر شما هم جز زوجینی هستید که رابطه شما دچار پیمان شکنی و خیانت شده است روانشناس می تواند به شما کمک کند تا آن فرد خاطی به عمل خود پی ببرد و در عین حال یاد بگیرد که چطور بیان احساس و نیاز داشته باشد و از فرد سوم کمک نگیرد . همچنین آن شخص که قربانی شده است آموزش داده شود که از طریق مدل های مختلف بخشش، بتواند فرد را ببخشید و کمک به ترمیم رابطه نمایند تا آن عشق و رابطه را به روزهای اول برگردانند پس شما عزیزان می توانید از روانشناس زهرا امام برای ترمیم رابطه کمک بگیرید و در عین حال احساس رضایت و شادکامی بیشتر داشته باشید .

خیانت

نشانه های خیانت

در صورتی که به شریک زندگی خود مشکوک هستید نباید سریع نتیجه گیری و اقدام نمایید اما اگر به انجام این عمل مطمئن هستید برای تصمیم گیری بهتر کمی صبر کنید . در صورت مردد بودن بهتر است برای تصمیم گیری به یک روانشناس مراجعه نمایید .

عدم صمیمیت

یکی از نشانه های هشدار دهنده عدم صمیمیت، رابطه جنسی و عاطفی به مدت طولانی است با به عبارت دیگر دور بودن از همسر نشانه خوبی نیست . تخلیه ی صمیمیت جسمی و عاطفی در جای دیگر یکی از مهم ترین دلایل می باشد .

افسردگی

دلایل متعددی همچون افسردگی و استرس برای این مشکل وجود دارد .

برنامه ی تازه و عجیب

بدون هماهنگی به صورت شتاب زده خانه را ترک نماید در صورتی که هیچ دلیل منطقی وجود نداشته باشد می تواند از نشانه های هشدار دهنده خیانت باشد.

تلفن های مرموز

در این گونه مواقع فرد احساس ناراحتی و دستپاچگی می کند اما هرزگاهی افراد تماس تلفنی اشتباه دارند که طبیعی هم است اما اگر مدام تکرار شود قضیه صورت دیگر به خود می گیرد و برقراری تماس های بی موقع و پاسخ ندادن به تماس ها در کنار شما می تواند از علائم خیانت باشد که در این مواقع حق دارید مشکوک شوید .

دروغ

دروغ گفتن حتی در خصوص مواردی که اهمیت ندارد یکی از علل های فریب دادن شخص مقابل می باشد اما در صورتی که فرد دروغ گو نبوده است و یکباره شروع به دروغ گفتن های بزرگ می کند می توانند از نشانه های خیانت باشد .

ناراحتی اجتماعی

اگر با همسر خود خارج می روید و او راحت نیست علامت دیگر بر فریب می باشد . اگر قبلا دوستان و همکاران همسرتان با شما گرم بودند و یک مرتبه از شما دوری می کنند شاید سعی دارند از مشکل شما فاصله بگیرند، یا اگر با دوستان و همکاران همسرتان در فعالیت های گروهی شرکت می کردید اما الان شما را طرد می کنند علت این است که آنها رازی را می دانند و از افشای آن می ترسند .

خیانت

درمان خیانت

راهکارهای درمانی بسیار گسترده است و در جلسات مشاوره با افراد متخصص درمان انجام می شود اما آن کسی که خیانت می کند باید یک سری تکنیک ها را انجام دهد که به یکی از آن ها می پردازیم .

در ابتدا فرد باید تا یک مدت طولانی سعی نماید تا اعتماد طرف مقابل که ویران کرده است را برگرداند . افراد فکر می کنند تلفن همراه یک وسیله شخصی است اما زوج ها باید بدانند برای زوج ها تلفن همراه یک وسیله شخصی نیست و باید همیشه در دسترس فرد مقابل باشد . خیانت قطعا و قطعا ترمیم می شود اما ممکن است دو سال زمان ببرد .

حواستان به احساس همدیگر باشد تا دیوار اعتماد خود را با رفتار های نادرست تخریب نکنید .

 

 

نتیجه گیری

در صورتی که احساس خیانت کرده اید و یا اینکه از انجام این عمل توسط شریک زندگی خود می ترسید و علل های این مشکل را در روابط خود احساس می کنید، بهتر است با متخصصین و روانشناسان مشورت نماید . لذا برای کسب اطلاع دقیق در خصوص درمان خیانت و پیشگیری از این عمل بهتر است به روانشناس و مشاور خانواده مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات زهرا امام روانشناس:

روانشناسی خانواده

مشاوره کودکان

مشاوره و سنجش پیش از ازدواج

روانشناسی کودک و نوجوان

One thought on “خیانت

 1. زهره - فروردین ۳, ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۸ ب.ظ

  سلام کسی که خیانت میکنه اگر درمان بشه امکانش هست دوباره خیانت کنه ؟

  پاسخ

پاسخ

5 × 2 =