آیا بیماری روانی قابل درمان است ؟

آیا بیماری روانی قابل درمان است ؟

ذهنیت جامعه نسبت به بیماران روانی باید تغییر پیدا کند و مردم باید بدانند که بخش اعظم آن ها می توانند مانند مردم عادی زندگی کنند، اما متاسفانه در این نوع بیماری ها مردم به صورت غلط اظهار نظر می کنند و دلیل مزمن شدن بیماری های روانی همین است .
عجیب است که وقتی صحبت از بیماری های روانی می شود، توازن و علایق این قدر متفاوت می شود مثلا هنگامی فردی به عنوان شوهر یا پدر ، روز به روز عصبانی تر می شود و آرامش را از اعضای خانواده می گیرد ، زنی در قالب همسر یا مادر که مدام تند خویی می کند و در آسایش شوهر یا فرندان خلل ایجاد می کند، فرزندی که هر روز بیش از پیش سرکش تر می شود و … نه تنها زندگی ، کار، پیشرفت و سلامت خود خانواده را روز به روز تحلیل و از بین می برند، بلکه باعث شکل گیری و گسترش اثرات سو رفتاری دیگر می شوند و راهی آسان و قابل درمان و کم هزینه تر را برای بهبود بیماری در پیش نمی گیرند و به جای آن به راه های دشوار و دادخواهانه و پر هزینه تر برای پایان دادن به زندگی مشترک یا علایق و عواطف و..روی می آورند .

آیا بیماری روانی قابل درمان است ؟

آیا بیماری روانی قابل درمان است ؟

تهدید های بیماری های روانی

بیماری های روانی تهدید کننده فرد و خانواده ، به دلایل متعددی پدید می آیند . ممکن است یک ضربه مغزی یا بر هم خوردن تعادل مواد شیمیایی، از بین رفتن بخشی از سلول ها یا اعصاب مغز یا علل محیطی و زیستی سبب وقوع آن ها شود ولی به هر طریق ، اولین قدم برای تغییر و حفظ سلامت خانواده و جامعه، تغییر برداشت افراد و جامعه در این زمینه و اصلاح شناخت و دانش آن ها از بیماری های روانی است .
همانطور که گرفتگی بینی ممکن است نشانه ابتلا به زکام باشد و فرد را در صورت بی توجهی چند روزی از پا بیندازد و به دیگران سرایت کند، رفتار پرخاشگرانه، انحراف جنسی، شک و بدبینی ، عصبانیت های به اصطلاح غیر قابل کنترل، کودک آزاری ، از کوره در رفتن های بی دلیل و در شکل های پیشرفته تر، افسردگی ، اسکیزوفرنی، یافتن خلق دو قطبی و… هم نشانه ابتلا به بیماری بوده، به روان و فعالیت افراد در صورت بی توجهی بیشتر آسیب میزند و بر روحیه دیگران اثرات سو می گذارد .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

درمان بیماران روانی

واقعیت این است که بیماران روانی همانند بیماران جسمی هستند . بیماری ها نیز تا حدودی شبیه به هم است با این تفاوت که در بیماری جسمی خطرات سرایت به دیگران وجود دارد و نزدیکان بیمار هیچ گاه دست روی دست نمی گذارند تا شاهد تحلیل او و افزایش بیماری و رنج عزیزانشان شوند ، اما در بیماری روانی اگر چه خطر سرایت و مسری بودن مریضی در کار نیست خطرات رفتاری ناشی از بیماری روانی ، بیمار و اطرافیان او را در بر می گیر، آن ها را مدام در چاهی عمیق تر فرو می برد و هر دو طرف مریض و اطرافیان را آزرده خاطر و رنجیده تر می سازد ، با این حال ، هم خود و هم نزدیکان بیمار به بهانه های گوناگون دست روی دست می گذارند و از درمان خودداری می کنند . حفظ سلامت خانواده و افزایش آگاهی در این زمینه اهمیت ویژه ای دارد و خانواده و بیمار نیاز به راهنمایی های یک روانشناس خوب و با تجربه دارند .

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

9 − 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button