آزار جنسی در کودکان

آزار جنسی در کودکان

راه های پیشگیری از آزار جنسی در کودکان چیست ؟ نشانه های آزار جنسی در کودکان چیست؟چگونه به پاسخ های جنسی کودکان پاسخ دهیم ؟
متاسفانه در جامعه امروزی بسیار شاهد آزار جنسی کودکان هستیم، اما چگونه می توان از آزار جنسی کودکان پیشگیری کرد ؟ زهرا امام روانشناس خانواده و کودک در تهران در ادامه به بررسی این موضوع می پردازند .

راه های پیشگیری از آزار جنسی

برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان بهتر است که به کودک این آموزش داده شود که به جز والدین کسی حق ندارد که دست به اندام های خصوصی آن ها بزند، قدرت نه گفتن را به فرزندان خود آموزش دهیم و به آن ها گوش زد شود که راز بد، همیشه نباید به عنوان یه راز باقی بماند . همچنین والدین باید به فرزندان خود این اطمینان را بدهند که همیشه کسی هست که از آن ها حمایت کند و مورد توجه قرار دهد .

آزار جنسی در کودکان

آزار جنسی در کودکان

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم ؟

والدین باید در مواردی که کودک از آن ها سوال جنسی پرسید، برایشان توضیح دهند، حیا و عدم پاسخ گویی به این مسائل سبب می شود که کودک از طریق منابع نامشخص به دنبال پاسخ برای سوالات خود باشد . اما والدین باید این نکته را در نظر داشته باشند که، تمام سوالات جنسی کودک را به صورت کلی و البته متناسب با سن او پاسخ دهند .

توجه به تعرض جنسی را فراموش نکنید!

اگر که کودکی مورد تعارض قرار بگیرد و این تعرض همراه با خشونت باشد، کودک دچار استرس پس از حادثه می شود . به این معنی که حتی با اتمام اتفاق بد همچنان احساس بد او باقی مانده است . این کودکان ممکن است با شنیدن صدای بلند و قرار گرفتن در یک محیط بسته دچار ترس شوند .

 

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

علائم آزار جنسی در کودکان

این علائم بسته به سن کودک و دفعات تعرض جنسی کودک متفاوت است . منظور از تعرض جنسی حتما رابطه جنسی نیست ، حتی لمس کردن و دیدن اندام جنسی کودک نیز می تواند تعرض جنسی قلمداد شود .
آزار جنسی علائم مختلفی دارد، این علائم بلافاصله بعد از آزار جنسی بروز پیدا می کنند، از جمله: شب ادراری ، گوشه گیری ، ترس شدید ، اضطراب کودک و… همگی می تواند از علائم آزار جنسی در کودک شناخته شود .

خلاصه مطلب

لازم است تا والدین با آگاه کردن کودکان از بروز هر گونه آزار جنسی کودک جلوگیری کنند، در سنین بین ۳ تا ۶ سال کودکان معمولا در روابط مسائل جنسی کمی کنجکاو می شوند، والدین باید سوالات آن ها را متناسب با سن کودک توضیح دهند، عصبانیت و حیا بیش از اندازه در این موارد می تواند تاثیر مخربی داشته باشد .

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

18 − هفده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button